ciekawostki-armenia

Armenia, inaczej Hajastan to niewielkie państwo znajdujące się na terytorium zakaukaskim. Zamieszkane przez nieco ponad 3 miliony osób (około 8 milionów żyje poza granicami kraju!). Niepodległe od września 1991 roku. Kraj o burzliwej historii i ludziach z wielkim sercem. Oto 12 ciekawostek o Armenii i jej mieszkańcach – Ormianach.

1. RELIGIA

Armenia to pierwszy kraj na świecie, który przyjął chrześcijaństwo (już w III wieku n.e.). Większość Ormian przynależy do Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Siedziba biskupia znajduje się w Eczmiadzynie.

2. EUROPEJSKI KLIMAT STOLICY

Erywań nazywany jest Paryż em wschodu. Jest to czyste, uporządkowane, bardzo ładne miasto, z masą uroczych knajpek, kafejek i restauracji. Mieszka tam ponad 1/3 mieszkańców kraju (1,2 mln osób). W stolicy widać i czuć zachodnie wpływy, co moim zdaniem, dodaje jej uroku.

Erywań

Słynna Kaskada w Erywaniu

3. CZŁOWIEK OD TOASTÓW

Podobnie jak w Gruzji, w Armenii na każdej imprezie czy biesiadzie powinien być TAMADA. Wznosi on toasty (często są to długie przemowy) i pilnuje, żeby wszyscy pili w podobnym tempie. Gdy w towarzystwie znajdują się osoby różnych narodowości obowiązkowo wznosi się toast za przyjaźń na przykład polsko-ormiańską. Należy również pamiętać, że szklankę, kubek czy kieliszek trzyma się zawsze w prawej ręce.

4. WSZECHOBECNE MONASTERY

Tego, ile jest klasztorów w Armenii, nie wie nikt, bo większość z nich popadła w niełaskę za czasów sowieckich. Wiadomo za to, że charakterystyczny kolor ścian zawdzięczają tufowi, czyli wulkanicznemu, stwardniałemu popiołowi, z którego je zbudowano. Najpopularniejszymi monasterami są Tatev, Garni, Noravank, Chor Wirap i wspomniany już wcześniej Eczmiadzyn.

Pięknie położony Tatev

Pięknie położony Tatev

5. PYSZNE JEDZENIE I KAWA

Na śniadanie jada się jajka (najczęściej omlet), specyficzny ser, dżem i chleb. Do tego smaczna kawa parzona w tradycyjny sposób (po turecku), koniecznie z dużą ilością cukru. W wielu restauracjach, poza Erywaniem, ciężko o kawę z mlekiem. Na obiad i kolację najczęściej jada się grillowane mięso i ziemniaki. Latem przepyszne są dania z bakłażanem i pomidorami.

Ormiańska kawa

6. ALKOHOL

Słynnym ormiańskim wyrobem jest słodkie wino z granatów. Armenia specjalizuje się również w produkcji brandy oraz owocowej wódce oghi (w okolicach miasta Goris, na południu kraju).

Ararat brandy

7. CAŁKIEM NIEZŁE DROGI

Poza fatalnym odcinkiem z Tbilisi do Wanadzor, reszta ormiańskich dróg jest w dobrym, a momentami bardzo dobrym, stanie. Uważam, że Ormianie jeżdżą dużo lepiej, niż Gruzini, w dodatku ruch na drogach (poza stolicą) jest znikomy. Co ciekawe, prawie w ogóle nie widuje się Ormianek za kierownicą. Należy pamiętać, że kierowca nie można mieć śladowej ilości alkoholu we krwi.

8. ARARAT

Święta Góra Ormian, Ararat, została im odebrana przez Turków nad czym wciąż bardzo ubolewają. Podobno to tutaj zatrzymała się arka Noego po wielkim potopie. Dumnie wznosi się nad Erywaniem, a najpiękniej wygląda na tle klasztoru Chor Wirap. Nazwę Ararat nosi ormiańskie brandy, woda mineralna i wiele innych produktów.

"Tam jest Ararat..." (ten za chmurami, ten po lewej to Mały Ararat)

“Tam jest Ararat…” (ten za chmurami, ten po lewej to Mały Ararat)

9. SŁUŻBA WOJSKOWA

Służba wojskowa w Armenii jest obowiązkowa. Gdy mężczyźni mają 18 lat idą na 2 lata do wojska. Należy pamiętać, że wciąż jest niespokojnie w Górnym Karabachu – ostatni raz w kwietniu tego roku toczyły się tam krwawe walki. Jest to region, który kiedyś należał do Armenii. De facto jest obecnie niepodległym krajem, ale nie uznaje go prawie żadne państwo na świecie.

10. ORMIANIE I ORMIANKI

W Armenii bardzo widoczny jest podział kobiety / mężczyźni. Kobiety rzadko pracują, głównie zajmują się domem, gotują, wychowują dzieci. Ormianki piją mało alkoholu i bardzo rzadko palą, za to mężczyźni lubią piwko czy wódkę i praktycznie wszyscy palą papierosy (które są bardzo tanie, od 2-3 zł za paczkę). W stolicy odchodzi się od takich wyraźnych podziałów, mieszkanki Erywania są coraz bardziej wyzwolone i samodzielne. Jednak wciąż, na ulicy, nie widuje się kobiety z papierosem (podobno Ormianie potrafią upomnieć nawet palące turystki).

11. WESELA

Śluby i wesela odbywają się codziennie (nie tylko w piątki i soboty). Pan młody ma najczęściej 24-26 lat, panna młoda 18-25 (czyli dla Ormian jestem już starą panną…). Na weselach panowie tańczą tradycyjny, ormiański taniec. Według tradycji za ślub płaci pan młody i jego rodzina.

12. POGODA

Około 90% kraju znajduje się na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m. Oznacza to, że wcale nie jest tam bardzo gorąco! Owszem, w samym Erywaniu, temperatury byle kiedy sięgają 40 stopni Celsjusza, jednak chociażby nad jeziorem Sevan (które leży na 1900 m n.p.m.) bywa chłodno (na przykład w sierpniową noc termometr wskazywał 15°C).

W tle jezioro Sevan, 1900 m n.p.m.

Jezioro Sevan

Jeszcze więcej ciekawostek o Armenii znajdziecie TUTAJ.

ZAREZERWUJ NOCLEG W ARMENII

Jeśli zrobisz to klikając w powyższy link, otrzymam od portalu Booking niewielką prowizję. Przyczynisz się w ten sposób do rozwoju bloga za co będę ogromnie wdzięczna!

Podobał Wam się wpis? Bądźcie na bieżąco, śledząc gadulcowego FANPAGE’A, INSTAGRAM oraz SNAPCHATA (nick: gadulec)! Zachęcam również do zapisywania się do NEWSLETTERA (ramka pod spodem) oraz pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Z góry dziękuję!

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)