Od samego początku nie chcieliśmy, by nasz wyjazd do Azji był jedynie zwykłą podróżą pary studentów z Wrocławia. Kombinowaliśmy, wymienialiśmy się ideami i stwierdziliśmy, że najlepiej, będzie pomóc komuś z naszego bliskiego otoczenia. W ten sposób powstał pomysł projektu PIĄTKI Z PODRÓŻY. Realizując go wspieramy wrocławską Fundację “Król i Smok”, która pomaga dzieciom niezdiagnozowanym lub zdiagnozowanym niewłaściwie.

JAK TO SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

Na pierwszym roku studiów licencjackich jednym z moich wykładowców był Tata Króla Filipa Chaotycznego I (czyli Filipka Lewińskiego). Chłopiec był dla lekarzy chodzącą zagadką – przez 6 lat nikt nie potrafił stwierdzić co dokładnie mu dolega. Wtedy narodziła się idea, aby pomóc Filipkowi w nieco inny, oryginalny sposób. I tak powstał niezwykły fanpage Filip Lewiński, na którym można śledzić losy naszego Władcy Króla Braslavii. Nie jest to fanpage, na którym prosi się bezpośrednio o pomoc pokazując biedne, chore dziecko. Jest on dowcipny, czasem ironiczny, choć emocji na nim nie brakuje. Z przymrużeniem oka przedstawia życie Filipka i jego bliskich, pokazuje ich relacje i perypetie. Całość układa się w niezwykłą, nieco bajkową opowieść, która ma w sobie wiele prawdy – w końcu Król Filip jest najdzielniejszym i najrozsądniejszym Władcą w Polsce! 🙂

AKCJE CHARYTATYWNE DLA FILIPKA

Studenci dziennikarstwa chętnie wspomagali wszelkie działania na rzecz Filipka. Odbyło się mnóstwo koncertów, aukcji i innych eventów mających na celu nagłośnić trudną sytuację chłopca. Powstał również pomysł, by przesyłać zdjęcia z piątkami z całej Polski dla Władcy – więcej szczegółów na fanpage’u Przybij piątkę Filipkowi. I w reszcie, w 2013 roku udało się! Ukraińscy lekarze prawidłowo zdiagnozowali chorobę Króla Braslavii (zaburzenia krążenia mózgowego spowodowane zespoleniem szczytowo-potylicznym). Oczywiście od tamtego czasu nasz Władca uczęszcza na różnego rodzaju kosztowne terapie, ale wiele osób odetchnęło z ulgą – wreszcie wiadomo co mu dolega i w jakim kierunku należy poprowadzić leczenie.


Zdjęcia pochodzą z fanpage’a Fundacji “Król i Smok”, “Filip Lewiński” oraz “Przybij piątkę Filipkowi”.

FUNDACJA “KRÓL I SMOK”

Dzieci z podobnymi problemami jak Król Braslavii jest wiele. Lekarze nie są w stanie określić ich choroby, przez co nie mogą być poddawane odpowiedniej terapii. Właśnie dlatego powstała Fundacja “Król i Smok”. Jej Prezesem i Wiceprezesem są wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, na co dzień rodzice Filipka. Miałam przyjemność uczęszczać na ich zajęcia – wspaniali ludzie z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie. I nie piszę tego, żeby w przyszłym roku obronić się na 5 😉

PIĄTKI Z PODRÓŻY

Obecnie podopiecznymi Fundacji jest 11 dzieci z całej Polski. Bardzo chcielibyśmy im pomóc i stąd całe zamieszanie. W czasie naszej podróży odwiedzamy kraje takie jak Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Malezja, Singapur i Indonezja. W każdym miejscu, w którym jesteśmy zbijamy piątki z mieszkańcami lub innymi turystami. Czasem nawet natrafiamy na zwierzaki, które też chcą przybić nam piątaka. Okazuje się, że słowo “high-five” jest znane prawie wszędzie. A jak ktoś nie do końca rozumie o co nam chodzi to na migi wszystko mu wyjaśniamy. Oczywiście napotkanym podróżnikom z całego świata oraz osobom mówiącym po angielsku czy francusku dokładnie objaśniamy cel naszego projektu. A Polaków (na ten moment poznaliśmy w Azji 26 naszych rodaków) zapraszamy na bloga oraz gadulcowy fanpage.

A wszystko po to, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o Fundacji “Król i Smok” i o jej podopiecznych. Bo liczy się każda pomoc! Każda osoba, która w jakikolwiek sposób wesprze Fundację, automatycznie staje się DziękiWamem (bo to dzięki Wam, a właściwie nam, dzieciaki mogą być zdrowe!). A bycie DziękiWamem to nie byle co! Toż to wręcz zaszczyt! W końcu między innymi to dzięki pomocy DziękiWamów, Filipek ma się teraz coraz lepiej. Dlatego trzeba mówić jak najwięcej o problemie. I działać. Mamy nadzieję, że nasze azjatyckie piątki dadzą Wam energię do działania. Także przekazujcie informacje o naszym projekcie dalej. I pamiętajcie, że każda złotówka przelana na konto Fundacji ma znaczenie.

Fundacja “Król i Smok”
Nr konta: 21 1020 5242 0000 2102 0324 1874
Adres:
PKO BP O 9 we Wrocławiu
ul. Grabiszyńska 240
53-235 Wrocław

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)