Czy Tajwan to dobry kierunek na podróż z niemowlakiem? Czy artykuły dla niemowląt typu mleko modyfikowane, słoiczki, pampersy są łatwo dostępne? Jakie są ich ceny? W tekście znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

W ramach wstępu: byliśmy na Tajwanie pod koniec października i w listopadzie 2023 roku. Nasza córka (Nela) miała wtedy 9 miesięcy. Spędziliśmy 8 dni w Tajpej, 6 dni w Taichung, a w pozostałe 2 tygodnie objechaliśmy resztę kraju (Sun Moon Lake, Chiayi, Kaohsiung, Kenting, Taitung, Taroko).

TAJWAN Z NIEMOWLAKIEM – DLACZEGO TAK?

1. Wysoka jakość służby zdrowia

Na szczęście nie przekonaliśmy się o tym osobiście, ale wiemy (od innych turystów), że opieka medyczna na Tajwanie jest na najwyższym poziomie.

2. Brak dengi czy malarii

To ogromna zaleta Tajwanu: tutejsze komary bardzo rzadko przenoszą dengę (dużo rzadziej w porównaniu do krajów Azji południowo-wschodniej typu Tajlandia czy Indonezja). Natomiast przypadków malarii nie odnotowano tu od lat. Szczegóły na temat chorób tropikalnych oraz mapy z obszarami ich występowania znajdziecie na stronie https://medycynatropikalna.pl/.

3. Kraj wysoko rozwinięty

Tajwan należy do krajów o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego (WRS, po angielsku HDI). W 2021 wyniósł on 0.93 (dla porównania Polska, w tym samym roku, miała WRS równe 0.88). Oznacza to, że Tajwańczycy żyją długo, są wykształceni i mają wysoki dochód narodowy na osobę. To wszystko sprawia, że Tajwan to dobry kraj na pierwszą podróż do Azji (nie tylko z niemowlakiem 😉), ponieważ jest przyjemnym azjatycko-europejskim połączeniem. Jest tu czysto (poza stolicą bywa różnie, ale i tak jest lepiej, niż w większości krajów Azji), kierowcy nie jeżdżą jak szaleni (choć wciąż skuterów i motorów jest dużo więcej, niż samochodów), znajdziemy tu mnóstwo pysznego jedzenia, a podróżowanie po całym kraju jest łatwe i przyjemne.

4. Łatwo dostępne produkty typu pampersy czy mleko modyfikowane

Pampersy są dostępne w każdym markecie czy 7 Eleven. Bez problemu kupicie zarówno pampersy marki Pampers, jak i japońskie czy chińskie produkty. Szczególnie polecam te japońskie z dodatkiem jedwabiu – świetnie sprawdzają się w tropikalnym klimacie. Z mlekiem modyfikowanym też nie powinno być większych problemów szczególnie, jeśli korzystacie z ogólnoświatowych marek typu Nestle. Dostaniecie je w marketach lub aptekach. Nieco gorzej jest z pampersami do pływania, ale w dużych miastach typu Tajpej da się je znaleźć (ale są droższe, niż w Polsce).

Nie ma problemów z kupnem akcesoriów typu bidony, butelki, smoczki, gryzaki (wiele firm to te, które mamy również w Polsce).

5. Tajwańczycy kochają dzieci

Wszyscy byli dla nas przemili, często panie kelnerki czy sprzedawcy zaczepiali Nelcię, uśmiechali się do niej, robili wesołe miny, a nawet brali ją na ręce (za naszą zgodą). Kilka razy dostaliśmy prezenty „żeby córcia zdrowo się chowała” (np. pluszowego ptaszka od pani w metrze). Nierzadko kilkumiesięczny, blondwłosy, niebieskooki bobas stanowił sensację – ludzie przyglądali się nam z ciekawością i życzliwością.

6. Miasta i atrakcje (w większości) przystosowane do podróży wózkiem

Tajpej jest doskonały, jeśli chodzi o poruszanie się wózkiem – wszędzie są chodniki, podjazdy czy windy. W innych miastach jest nieco gorzej, ale w porównaniu z większością azjatyckich (a nawet europejskich) krajów jest naprawdę dobrze!

7. Pomieszczenia dla rodzin z dziećmi na każdym kroku

Ustronne miejsca z fotelem do karmienia, dystrybutorem na wodę i przewijakiem są na każdym kroku! Jest ich zdecydowanie więcej, niż w Polsce czy jakimkolwiek innym kraju, które odwiedziłam będąc mamą niemowlaka (Słowacja, Węgry, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Tajlandia, Szwajcaria, Grecja, Norwegia). Takie miejsca są w parkach, atrakcjach typu ZOO czy muzea, galeriach handlowych, pociągach czy na dużych stacjach metra. Pod kątem higieny również bez zarzutów. Naprawdę inne państwa powinny brać przykład z Tajwanu w tej kwestii!

PS. W większości restauracji są dostępne krzesełka do karmienia (najczęściej te z sieci IKEA).

8. Transport

Po Tajwanie świetnie podróżuje się pociągiem, co przy niemowlaku jest bardzo wygodne. Można też wypożyczyć auto z fotelikiem (nieco droższa opcja). UWAGA: w niektóre miejsca dojedzie się tylko autobusem, więc bobas musi siedzieć na kolanach albo w nosidle/chuście (jeśli nie mamy samochodu).

9. Bezpieczeństwo

Tajwan jest uważany za kraj bezpieczny, o niskiej przestępczości pospolitej. Czuliśmy się tam bardzo dobrze i bezpiecznie (również wieczorami). Oczywiście trzeba śledzić na bieżąco sytuację polityczną, bo jak wiadomo stosunki Chiny-Tajwan są napięte.

TAJWAN Z NIEMOWLAKIEM – DLACZEGO NIE?

1. Niezdrowe przekąski i trudno dostępne słoiczki

Słoiczki nie są tak popularne jak u nas – widziałam je głównie w stolicy w sklepach typowo dla dzieci. Wybór był mały, a ceny bardzo wysokie. W marketach są dostępne przekąski, ale większość ma w składzie sól i/lub cukier (spore ilości).

2. Zanieczyszczone powietrze

Tajwan w dużej mierze to duże miasta, wieżowce i spory ruch uliczny. To oczywiście równa się smog i zanieczyszczone powietrze. Na dzień dzisiejszy (27/04/24) jakość powietrza jest lepsza w Warszawie (33 AQI – Air Quality Index) , niż Tajpej (87 AQI).

3. Średnia dostępność łóżeczek turystycznych

Spaliśmy w noclegach znalezionych na Airbnb lub Bookingu – łóżeczka dla dzieci nie zawsze były dostępne. Właściwie tylko w Tajpej właściciel mieszkania je dla nas zorganizował. Prawdopodobnie łóżeczka to standard w droższych hotelach, my spaliśmy w takich ze średniej półki (albo w mieszkaniach na Airbnb). Dla nas nie był to problem, bo córka spała z nami w łóżku, ale jeśli planowalibyśmy podróż z nieco starszym dzieckiem (albo nie chcielibyśmy spać we trójkę) to warto wziąć to pod uwagę.

4. Smażone jedzenie

Tajwańskie jedzenie bardzo nam smakowało, ale w dużej mierze są to mięsa lub warzywa smażone na głębokim tłuszczu. Niezbyt zdrowa opcja dla niemowlaka. Właśnie dlatego stawialiśmy na noclegi z małym aneksem kuchennym (na targowiskach można kupić świeże ryby i mnóstwo przepysznych owoców czy warzyw) i wzięliśmy duży zapas słoiczków z Polski. Oczywiście często dawaliśmy Nelci posmakować naszych potraw i bardzo polubiła omlety czy zupy, jednak woleliśmy dawać jej słoiczki czy proste potrawy przyrządzone przez nas.

5. Daleka podróż

Nie ma co ukrywać: Tajwan jest daleko. My lecieliśmy liniami Air China z Warszawy do Tajpej przez Pekin. Łącznie podróż zajęła nam ok. 20 godzin (trasa Częstochowa-Warszawa, 2 godziny na lotnisku, 10-godzinny lot do Pekinu, 4-godzinna przesiadka i 3,5-godzinny lot do Tajpej). Uratowała nas kołyska na dłuższym locie, 3 drzemki, które wtedy miała Nelcia oraz wózek (Joolz AER+), który mieliśmy ze sobą na pokładzie samolotu jako bagaż podręczny. Nie był nadany prosto do Tajwanu, więc mieliśmy go w trakcie nocnej przesiadki w Pekinie (córka jeszcze nie siedziała samodzielnie, także wózki lotniskowe odpadały, bo to typowe spacerówki).

Jak to mówią: dla chcącego nic trudnego. Na pewno warto było trochę się pomęczyć, żeby poznać ten ciekawy i mało popularny kierunek!

Naszym zdaniem Tajwan z niemowlakiem to bardzo dobry pomysł! Ludzie są gościnni i przekochani, starają się pomóc nawet, jeśli nie znają angielskiego. Po kraju łatwo podróżuje się pociągami, autobusami lub samochodem. Na miejscu bez problemu można kupić większość produktów dla niemowląt – jedynie ceny niektórych z nich są wyższe, niż w Polsce. Tajwan jest różnorodny, bezpieczny i wysoko rozwinięty, a w dodatku niezbyt popularny wśród turystów z Europy czy USA, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

PRZYKŁADOWE CENY NIEMOWLĘCYCH PRODUKTÓW

Ceny z listopada 2023 roku (10 TWD = 1,25 PLN):

  • mleko modyfikowane (Nestle, 400g) – 480 TWD (59 PLN)
  • mleko modyfikowane (Similac, 850g) – 946 TWD (117 PLN)
  • pampersy marki Pampers (premium) na 6-11kg (52 sztuki) – 469 TWD (58 PLN)
  • pampersy marki MamyPoko na 9-14kg (46 sztuk) – 269 TWD (33 PLN)
  • pampersy marki Merries na 6-11kg (66 sztuk) – 374 TWD (46 PLN)
  • płyny do kąpieli / szampony marki Johnson’s (0,5l) – od 155 TWD (19 PLN)
  • względnie zdrowe przekąski (ciasteczka 30g) – 99 TWZ (12 PLN)
  • mały słoiczek marki HiPP (od 4 miesiąca) – 99 TWZ (12 PLN)  

Byliście na Tajwanie? Jak Wam się podobało? A może myślicie o podróży na Tajwan z niemowlakiem, starszym dzieckiem lub solo?

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)