Są filmy, które zajmują szczególne miejsce w naszych sercach. Wywołują kalejdoskop emocji, sprawiają, że z nadzieją patrzymy w przyszłość albo przywołują piękne wspomnienia. Oto lista 10 wzruszających filmów, które równocześnie bawią i są moimi ukochanymi komediami.

1. DIRTY DANCING

Ocena na Filmwebie: 7,4 (ponad 270 tys. oceniających)

Musiałam zacząć od tego tytułu. W końcu taniec i miłość to idealne połączenie. Gdy dodamy do niego seksownego Patrika Swayze’y, nieśmiałą Baby i genialną ścieżkę dźwiękową mamy film, który pokocha prawie każda kobieta (i nastolatka). W latach 80. „Wirujący seks” wprowadził Polaków (a w szczególności Polki) w obyczajowy i polityczny liberalizm. Większość nastolatek miało go na kasecie VHS. Oczywiście ja oglądałam go po raz pierwszy w okolicy 2000 roku – to mniej więcej wtedy pojawiła się w mojej głowie myśl, że też kiedyś chcę spotkać na swojej drodze chłopaka, któremu w pełni zaufam i „polecę w niebo” jak Baby w finałowej scenie. I wiecie co? Marzenia się spełniają!

Kadr z filmu “Dirty Dancing” (1987 rok)

2. TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ

Ocena na Filmwebie: 7,6 (ponad 250 tys. oceniających)

Moja druga ukochana komedia romantyczna. Pięknie przystrojony Londyn , bożonarodzeniowy klimat i kilkanaście przeplatających się historii. Wzruszam się kilkukrotnie (scena pogrzebu, niespodzianka na ślubie, sami-wiecie-co w Portugalii, płyta CD, szkolny występ – mogłabym tak wymieniać i wymieniać!) i to za każdym razem, kiedy oglądam „Love actually”. I tak od 2003 roku, kiedy byłam na tym filmie w kinie z moją przyjaciółką. Nie wierzę, że ktoś jeszcze nie oglądał tej komedii, ale jeśli nie – nadróbcie koniecznie. Niezależnie od pory roku!

Kadr z filmu “To właśnie miłość” (2003 rok)

3. AUGUST RUSH

Ocena na Filmwebie: 7,7 (ponad 80 tys. oceniających)

Piękna historia o niezwykłym, uzdolnionym muzycznie chłopcu z domu dziecka, który postanawia odnaleźć swoich rodziców. August Rush wierzy, że jego mamę i tatę połączyła melodia uczuć. To właśnie ona ma go do nich doprowadzić. Do tego świetne połączenie muzyki klasycznej i rockowej. Oraz zakończenie, które sprawia, że widz może puścić wodze swojej wyobraźni i dopisać ciąg dalszy tej pięknej historii.

Kadr z filmu “August Rush” (2007 rok)

4. NIETYKALNI

Ocena na Filmwebie: 8,7 (ponad 650 tys. oceniających)

To jeden z najpiękniejszych wzruszających filmów, które kiedykolwiek powstały. Łzy cisną się do oczu niejeden raz! Historia sparaliżowanego, zgorzkniałego milionera, który zatrudnia jako pomoc domową młodego imigranta z kryminalną przeszłością. Dzieli ich praktycznie wszystko – pochodzenie, wykształcenie, status społeczny, kolor skóry, stan zdrowia. Jednak więź i przyjaźń, która rodzi się między Philippem i Drissem jest niespotykana. A sam film zajmuje aktualnie 2 miejsce w rankingu Filmweb (mając ponad 650 tys. ocen). Po prostu trzeba go zobaczyć.

Kadr z filmu “Nietykalni” (2011 rok)

5. ŻYCIE JEST PIĘKNE

Ocena na Filmwebie: 8,4 (ponad 270 tys. ocen)

Mam łzy w oczach na samo wspomnienie tego filmu (a szczególnie jego zakończenia)… Większa część akcji ma miejsce w obozie koncentracyjnym. Jednak nie jest to klasyczny film o Holokauście. Wszystko dlatego, że główny bohater, Guido, wmawia swojemu 5-letniemu synkowi, że obozowe życie to tylko gra, w której biorą udział więźniowie i strażnicy. A nagrodą główną jest czołg. Mądra, piękna, momentami zabawna i niezwykle wzruszająca historia o tym, że nawet w najczarniejszych czasach możemy sprawić, że życie jest piękne.

Kadr z filmu “Życie jest piękne” (1997 rok)

6. GREEN BOOK

Ocena na Filmwebie: 8,2 (prawie 200 tys. oceniających)

Film stosunkowo nowy, bo z 2018 roku. USA, lata 60. Pochodzący z robotniczej rodziny Tony (świetny Viggo Mortensen) zostaje szoferem wybitnego muzyka afroamerykańskiego pochodzenia (równie genialny Mahershala Ali). Pochodzą z dwóch rożnych światów, ale z czasem okazuje się, że więcej ich łączy, niż dzieli. Wyruszają w trasę koncertową po głębokim Południu Stanów Zjednoczonych, nierzadko spotykając się z rasizmem, agresją i niezrozumieniem. Podróż zmienia obu bohaterów, a widzom dostarcza całej gamy emocji. Ten film to zdecydowanie więcej, niż zderzenie dwóch światów i dwóch różnych osobowości. To opowieść o walce dobra ze złem. O potędze przyjaźni, która sprawia, że cieszymy się życiem, mimo niesprawiedliwości otaczającego nas świata.

Kadr z filmu “Green book” (2018 rok)

7. CUDOWNY CHŁOPAK

Ocena na Filmwebie: 7,8 (ponad 114 tys. oceniających)

10-letni Auggie od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Do tej pory uczył się w domu pod troskliwym okiem mamy, ale zaczyna 5 klasę w normalnej szkole. Dzieciaki okazują się bezlitosne – naśmiewają się z głównego bohatera, wytykają go palcami i nazywają „dziwadłem”. Na szczęście w szkole pojawia się nowa uczennica Summer, która widzi w Auggiem zwykłego, empatycznego chłopca. Wzruszająca, mądra i dająca nadzieję historia, którą każdy powinien zobaczyć.

Kadr z filmu “Cudowny chłopak” (2017 rok)

8. JUTRO BĘDZIEMY SZCZĘŚLIWI

Ocena na Filmwebie: 7,7 (ponad 87 tys. oceniających)

Samuel prowadzi beztroskie życie na Francuskiej Riwierze. Nagle w jego życiu pojawia się Kristin – jedna z wielu dziewczyn, z którą przeżył jednonocną przygodę. Wręcza mu „prezent”, mówi „to twoja córka” i znika. Tym samym, niezbyt rozgarnięty Samuel, staje się samotnym ojcem maleńkiej Glorii. Z upływem czasu nawiązują niesamowitą więź i stają się duetem idealnym. Po latach sielankowego życia zjawia się Kristin, która postanawia odzyskać swoje dziecko. Jak możecie się domyślać – nie obejdzie się bez sporego zapasu chusteczek.

Kadr z filmu “Jutro będziemy szczęśliwi” (2016 rok)

9. CHOĆ GONI NAS CZAS

Ocena na Filmwebie: 7,6 (ponad 240 tys. oceniających)

Jack Nicholson i Morgan Freeman – z takim duetem nie można się nudzić! Historia o dwóch mężczyznach, którzy po wiadomości o śmiertelnej chorobie postanawiają spełnić swoje „zaległe” marzenia. Mają skrajnie różne charaktery, priorytety i pragnienia – łączy ich rak i chęć przeżycia życia do samego końca. Może nieco banalna, ale piękna i wzruszająca historia o tym, że nigdy nie jest za późno na realizację swoich planów i naprawienie błędów z przeszłości.

Kadr z filmu “Choć goni nas czas” (2007 rok)

10. FORREST GUMP

Ocena na Filmwebie: 8,5 (ponad 950 tys. oceniających)

Na koniec klasyk, perełka i jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Obstawiam, że Forresta Gumpa (w tej roli fantastyczny Tom Hanks) zna jakieś 95% z Was. I słusznie! Nie bez powodu opowieść o mężczyźnie z niedowładem nóg i niskim ilorazie inteligencji (ale ogromnym sercu!), który stał się gwiazdą amerykańskiego futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, miliarderem i królem krewetek, osiągnęła ogromny sukces kasowy – boxoffice na świecie to ponad 683 mln dolarów. Słynne hasło „Run, Forrest, run!” daje widzom nadzieję i wiarę, że każdy może żyć po swojemu i odnaleźć szczęście. W końcu „życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiadomo, na co się trafi”.

Kadr z filmu “Forrest Gump” (1994 rok)

Ile wzruszających filmów z powyższej listy oglądaliście? A może polecacie inne tytuły, które mają dla Was szczególne znaczenie?

Podobał Wam się ten wpis? W takim razie koniecznie przeczytajcie tekst NAJLEPSZE SERIALE WEDŁUG GADULCA.

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)