Podróż autostopemJazda autostopem to nie tylko oszczędność pieniędzy. To przede wszystkim wielka przygoda i możliwość poznania fantastycznych miejsc i ludzi. Poniższe zasady sprawdzą się w trakcie zwyczajnych podróży autostopowych, a także wyścigów typu Auto Stop Race. Stosując się do nich na pewno zajedziesz daleko, bez większych problemów czy nieprzyjemności.

1. Uśmiechaj się

Uśmiech i pozytywne nastawienie to konieczność w jeździe autostopem. Naturalna radość życiowa pomoże w każdym kraju, o każdej porze. Tylko nie przesadź z entuzjazmem, żeby nie przestraszyć kierowcy.

2. Dostosuj metodę do sytuacji

Niekiedy warto stać przy drodze z tabliczką. Innym razem lepiej chodzić po parkingu czy stacji benzynowej i pytać każdego osobiście o to dokąd zmierza. Warto mieć ze sobą tak zwany list autostopowicza, w którym jest wyjaśnione co robimy i jaki jest nasz cel. Przykładowo w Azji południowo-wschodniej autostop nie jest znany i nie wszyscy mówią po angielsku. Natomiast na ASR takie “listy” (identyfikatory) dostaje się w pakiecie startowym.

3. Kontroluj drogę

Trzeba być czujnym. Najlepiej na wstępie dogadać się z kierowcą, gdzie chcemy być wysadzeni. Należy zwracać uwagę na zjazdy, znaki drogowe, żeby potem nie wylądować w przysłowiowym (i dosłownym) polu.

4. Miej mapę pod ręką

Patrz punkt wyżej. Z mapą, a tym bardziej aplikacją typu MAPS.ME nawet bez internetu wiemy gdzie w danym momencie się znajdujemy. Ułatwimy w ten sposób życie sobie i kierowcy.

5. Zaufaj intuicji

Wiadomo, że aby jeździć autostopem należy ufać ludziom. Jednak nie wszyscy chcą nam pomóc. Jeśli wewnętrzny głos mówi Ci “nie wsiadaj” to lepiej go posłuchaj. Dodatkowo, w celach bezpieczeństwa można zapisywać numery rejestracyjne samochodów, którymi jeździmy i wysyłać SMS-y np. do rodziny czy przyjaciela (jak nie będziemy się długo odzywać to znaczy, że coś jest nie tak).

6. Trzymaj się kolejki

Czasami zdarza się, że nie jesteśmy jedynymi autostopowiczami na danej stacji czy parkingu. Wtedy czekamy na swoją kolejkę tzn. najpierw łapie osoba, która przyjechała w dane miejsce pierwsza. Chyba, że chce się zdrzemnąć czy zrobić sobie długą przerwę. W czasie Auto Stop Race (lub innych wyścigów autostopowych) na głównych stacjach spotyka się kilkadziesiąt par. Nie wpychajmy się w kolejkę, nie podbierajmy sobie kierowców. Autostopowicz to kulturalny człowiek, a karma wraca.

7. Nie łap stopa na autostradzie

Nie daj się wysadzić na autostradzie! Szczególnie w Europie. Szanse na złapanie stopa są marne, bo wszyscy pędzą 140 km/h albo więcej. Za to szanse na spotkanie z policją i otrzymanie mandatu są ogromne. Jeśli przytrafi Ci się to nieszczęście to najlepiej stój na bramkach – tam jesteś bezpieczny i masz największe szanse na złapanie samochodu.

8. Bądź widoczny

W czasie ASR warto mieć na sobie niebieską koszulkę uczestnika, w celu zwrócenia uwagi. Wieczorem i nocą należy mieć odblask dla widoczności i bezpieczeństwa. Marker i karton to oczywiście podstawowy ekwipunek autostopowicze. Flaga np. Polski to również dobry pomysł, podobnie jak oryginalne przebranie.

9. Dbaj o higienę

Nic tak nie odstrasza kierowców jak śmierdzący, brudny i zarośnięty autostopowicz. Stacje benzynowe są wszędzie, a mokre chusteczki to wspaniały wynalazek. Podobnie jak pasta do zębów. Nie zapominaj o tym, bo wizerunek autostopowicza-śmierdziela już dawno odszedł w niepamięć. 10 zł na prysznic co 2-3 dni (w motelu, na kempingu czy stacji benzynowej) to inwestycja, która się opłaci.

10. Komunikuj się

Bądź uśmiechnięty, miły i serdeczny. Rozmawiaj z kierowcą chyba, że wyraźnie nie ma na to ochoty. Jeśli pytasz o podwózkę nie odpuszczaj od razu. Spróbuj wyczuć sytuację i potencjalnego kierowcę. Niektórzy na wszelki wypadek mówią “nie”, ale jak wyjaśniamy, że jesteśmy studentami z Polski, a dzięki jeździe stopem poznaliśmy mnóstwo osób, przeżyliśmy fantastyczne przygody to są skłonni nam pomóc. W czasie ASR-u ludzie sami są ciekawi co to za niebieskie koszulki, czemu nas tak dużo i tak dalej. Warto to wykorzystać i pozytywnie nakręcić wszystkich wkoło! Może uda Ci się zaprosić kierowcę na nasz kemping tak jak zdobywcom 2 i 3 miejsca w Walencji? 🙂

To jak? Łap plecak, namiot, karton i marker – widzimy się gdzieś na trasie! A najlepiej na Auto Stop Race TARQUINIA 2016!

Inne przydatne linki:

1. HITCHWIKI – strona, dzięki której sprawdzisz jak wydostać się z danego miasta na wylotówkę, gdzie najlepiej łapać stopa w danym miejscu itp. Świetnie sprawdziła się w Azji!

2. Więcej porad autostopowych od blogerów podróżniczych znajdziecie TUTAJ.

Podobał Ci się wpis? Bądź na bieżąco, śledząc gadulcowego FANPAGE’A, INSTAGRAM oraz SNAPCHATA (nick: gadulec)! Zachęcam również do zapisywania się do NEWSLETTERA (ramka pod spodem) oraz pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Z góry dziękuję!

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)