Diablak, czyli słynna Babia Góra, to masyw górski w Paśmie Babiogórskim, należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1725 metrów n.p.m. Po Tatrach, od których jest oddalona o 40 kilometrów, to najwyższe wzniesienie w Polsce. Inne nazwy tego dostojnego szczytu to Królowa Beskidów, Kapryśnica i Matka Niepogód. Dwie ostatnie powstały nie bez powodu – pogoda na szczycie bywa bardzo zmienna.

ZAWOJA – NAJDŁUŻSZA WIEŚ W POLSCE

Jeśli mieszkacie w Krakowie, Katowicach lub okolicy, spokojnie zdążycie przyjechać do Zawoi, wejść na Babią i wrócić do domu w jeden dzień. Jednak polecam przyjechać tu co najmniej na weekend, najlepiej przedłużony.

W Beskidy wybraliśmy się w połowie maja – z Damianem i znajomą parą. Zarezerwowaliśmy „Apartament Zawoja” (polecamy, szczególnie grupom 4-8-osobowym) na trzy noce. Jako naszą bazę wypadową wybraliśmy wieś Zawoja. W tym momencie warto ustalić pewne fakty:

 • Zawoja to najdłuższa (lub jedna z najdłuższych) – około 18 km – i największa – ok. 100 km² – wieś w Polsce!
 • jest położona w dolinie rzeki Skawica,
 • nazwa „Zawoja” pochodzi od dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój,
 • natomiast legenda wywodzi nazwę wsi od słowa zabój – wiążąc ją ze zbójnikami, a także od zawojów (kobiecych, haftowanych chustek, z których słynęła wieś),
 • niech nie zmyli Was nazwa „Beskid Żywiecki” – zarówno Zawoja, jak i Babia Góra, mieszczą się na terenie woj. Małopolskiego,
 • w samej Zawoi mieszka nieco ponad 7000 mieszkańców, natomiast w gminie Zawoja ok. 9000 osób,
 • w okolicy znajdziecie około 2,5 tysiąca miejsc noclegowych – są tu zarówno pola namiotowe, schroniska młodzieżowe, skromne, prywatne kwatery, apartamenty o nieco wyższym standardzie, klimatyczne pensjonaty oraz eleganckie hotele. Dla każdego coś miłego!

BABIA GÓRA – WEJŚCIE OD ZAWOI-MARKOWA PRZEZ PERĆ AKADEMIKÓW

Na szczyt Babiej Góry wiedzie kilka tras. Wędrówkę najlepiej zacząć na parkingu Zawoja-Markowa lub Przełęczy Krowiarki. My wybraliśmy opcję pierwszą. Z parkingu do schroniska PTTK Markowe Szczawiny szliśmy około 1h-1h15min. Pewnie da się szybciej, ale byliśmy delikatnie niedysponowani po poprzednim wieczorze… Szlak jest dość prosty, lekki i przyjemny – idzie się przez piękny las, ścieżka jest przygotowana i odnowiona.

Mimo pandemii, schronisko funkcjonowało w miarę normalnie. Można było usiąść na zewnątrz i kupić coś do jedzenia czy picia. Niestety toaleta była nieczynna (dane na dzień 22.05). Aktualności znajdziecie na stronie schroniska.

Ze schroniska Markowe Szczawiny na Babią Górę można wejść na dwa sposoby: przez Perć Akademików (szlak żółty) lub tradycyjnie – szlakiem czerwonym. UWAGA: szlak żółty jest jednokierunkowy (do góry), a w okresie zimowym jest zamknięty. Postanowiliśmy zrobić kółko tzn. wejść szlakiem żółtym i zejść czerwonym.

Całe szczęście, że mieliśmy porządne, górskie buty, a nie adidasy, bo musielibyśmy zawrócić. W wielu miejscach leżały spore połacie starego, ubitego śniegu. Było dość ślisko, momentami nieco niebezpiecznie. Dobrze, że na szlaku są łańcuchy i drabinki.

Trasa jest piękna, widoki zapierają dech w piersiach! Zresztą zobaczcie sami!

Na szczyt (ze schroniska) dotarliśmy po ok. 1h45min. Naszym oczom ukazały się Tatry w całej okazałości. Coś cudnego! Mieliśmy mnóstwo szczęścia – moi rodzice zdobywają Babią średnio co 2 miesiące i rzadko kiedy trafia im się tak dobra widoczność.

Po odpoczynku, mini sesji zdjęciowej i licznymi zachwytami ruszyliśmy w drogę powrotną. Trasa czerwona okazała się dużo mniej wymagająca i zdecydowanie bardziej zatłoczona. Wiedzie przez granicę polsko-słowacką. Po godzince byliśmy z powrotem w schronisku. Łącznie, cała wycieczka, wraz ze sporą ilością przerw, zajęła nam ok. 6 godzin.

LEGENDY I CIEKAWOSTKI O BABIEJ GÓRZE

Mieszkańcy tej okolicy to Orawianie (zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej). Orawa jest krainą geograficzną i historyczną. Swym obszarem obejmuje Kotlinę Orawską od południowych stoków Beskidów po brzegi jeziora Orawskiego.

Początki osadnictwa w regionie sięgają XIV wieku. Często osiedlały się tu osoby, które popadły w różnego rodzaju konflikty (np. z prawem). Trudno dostępne, górskie rejony sprzyjały skutecznemu ukrywaniu się. W XVII wieku na podbabiogórskie tereny przywędrowali Wołosi – koczowniczy lud, zamieszkujący tereny dzisiejszej Rumunii.

Z nazwą Babia Góra wiąże się kilka legend – jeden z orawskich przekazów mówi, że jest to postać kobiety zamienionej w kamień. Miała czekać na swojego kochanka nad przełęczą Krowiarki, a kiedy zobaczyła, że zbójnicy niosą jego ciało, skamieniała z żalu.

Inna legenda mówi, że Babia Góra to stos kamieni wysypany przez olbrzymkę. A jeszcze inna, że w jaskiniach Babiej, zbójnicy trzymali swoje baranki.

PSTRĄG ZAWOJSKI

Zmęczeni, ale szczęśliwi, w drodze powrotnej do apartamentu zatrzymaliśmy się w słynnej knajpce Pstrąg Zawojski (adres: 34-222 Zawoja, nr: 33 877 56 78). Zamówiliśmy 4 zestawy pstrąga smażonego z frytkami i surówką, a dodatkowo kupiliśmy filet pstrąga wędzony na ciepło, pasztet z pstrąga i wędzone krewetki w sosie. Coś pysznego! Serio, polecamy każdemu odwiedzenie tego miejsca i zrobienie zapasów. Sama knajpka jest mała – głównie jada się przy stolikach rozstawionych na ogrodzie. Za to wybór smakołyków jest spory, a hodowla sprawdzona i naprawdę porządna.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • wejście do Babiogórskiego Parku Narodowego – 6 PLN (pamiętajcie, że jest zakaz wprowadzania psiaków),
 • smażony pstrąg zawojski – 24 zł (plus 7 zł za frytki lub zestaw surówek),
 • noclegi w Zawoi – od 30-40 zł/os za noc,
 • pamiętajcie o porządnym obuwiu, ubiorze „na cebulkę” i windstopperze / kurtce chroniącej przed wiatrem (na Babiej Górze często bardzo mocno wieje),
 • inne teksty z cyklu „Polska na weekend” znajdziecie TUTAJ,
 • w Zawoi, poza wejściem na Babią Górę, jest sporo innych atrakcji – opowiem o nich w kolejnym tekście,
 • ceny i zasady obowiązujące w czasie pandemii w schronisku PTTK Markowe Szczawiny:

MAPA NASZEJ TRASY

Byliście kiedyś na Babiej Górze? Jak Wam się podobało? A może wybieracie się niebawem? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)