Gozo

Być na Malcie i nie być na Gozo to jak być w Rzymie i nie zobaczyć Watykanu. Na tej małej wyspie mieszka jedynie 30 tysięcy osób, a jej powierzchnia to 67 kilometrów kwadratowych. Jak jednak wiadomo – liczy się jakość, a nie wielkość. Gozo ma swój unikalny charakter i zachwyca wąskimi uliczkami, pięknymi budynkami, pysznymi owocami morza czy niesamowitymi formacjami skalnymi.

Na Malcie byliśmy tylko 6 dni, więc przeznaczyliśmy na zwiedzanie Gozo jedynie 8 godzin. Dojechaliśmy do portu w Ic-Cirkewwa miejskim autobusem, a następnie wsiedliśmy na prom, który średnio co pół godziny kursuje między dwiema wyspami. Okazało się, że tego dnia strajkują kierowcy autobusów publicznych, więc nie mogliśmy liczyć na poruszanie się po Gozo tym środkiem transportu. Kupiliśmy za to bilet na szalony autobus hop on – hop off, którym jeżdżą głównie niemieccy emeryci. Zdecydowanie zaniżaliśmy średnią wieku, ale było wesoło, poza tym miła pani opowiadała nam przez słuchawki o historii mijanych miejsc. Plan był napięty, chcieliśmy odwiedzić większość najbardziej znanych miejsc, ale trochę nam nie wyszło, o czym za moment.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA GOZO?

1. AZURE WINDOW

Najbardziej znana atrakcja – mimo, że widział ją każdy kto czytał jakikolwiek artykuł o Malcie – i tak robi wrażenie. Ogromna skała wyżłobiona przez morzę, przypominająca trochę okno, a trochę wielkie drzwi. Warto zwrócić uwagę na błękitne oczko wodne znajdujące się przed Azure Window oraz pobliskie klify. W okolicy są świetne miejsca nurkowe (na przykład Blue Hole, czyli zalany komin krasowy).

2. VICTORIA

Stolica wyspy. Nad miastem góruje Cittadela, która jest zdecydowanie najbardziej interesującym miejscem w Victorii. Kiedyś mieszkańcy chronili się tutaj przed korsarzami. Obecnie trwają tam remonty (prawie uderzył mnie dźwig, bo zagapiłam się na uroczego szczeniaczka), także pewnie w kolejnym sezonie Cittadela będzie robiła jeszcze większe wrażenie.

Victoria


3. MGARR

Każdy, kto przypływa na Gozo znajdzie się w tym mieście, ponieważ to tutaj mieści się port. Statki, łódki i jachty tworzą niecodzienny urok, szczególnie w połączeniu z kościołem i górującym nad miasteczkiem Fortem Chambray.

Mgarr

4. KOŚCIÓŁ TA PINU

Piękny kościół znajdujący się kilkanaście minut drogi od Azure Window w zachodniej części wyspy. Nie wchodziliśmy do środka z powodu braku czasu, ale z zewnątrz robi oszołamiające wrażenie.

Ta Pinu
5. XLENDI

Podobno to tutaj można najlepiej zjeść. Wybraliśmy jedną z licznych knajpek nad zatoką i faktycznie objedliśmy się za wszystkie czasy. A potem spóźniliśmy się na autobus, więc nie mogliśmy pojechać na RAMLA BAY (piękna zatoka, plaża i pomarańczowy piasek). Pokarało nas za obżarstwo.

Xlendi

6. KOŚCIÓŁ W XEWKIJA

Widać go prawie z każdego miejsca na wyspie. Kopuła kościoła św. Jana Chrzciciela jest trzecią największą w Europie. Zbudowany na wzór kościoła Santa Maria della Salute w Wenecji między 1951 a 1971 rokiem.

Gozo jest spokojniejsze i mniej zatłoczone niż Malta. Nie tworzą się tutaj gigantyczne korki, ludzie mają na wszystko więcej czasu i nigdzie się nie spieszą. Żałuję, że byłam tam tylko kilka godzin, także jeśli macie nieco więcej czasu polecam zatrzymać się na Gozo chociaż na dwa dni. Na wyspie jest mnóstwo hotelików, hosteli czy prywatnych kwater. Więcej informacji praktycznych znajdziecie na blogu Wędrownych Motyli oraz Malta i Gozo. A na koniec mam dla Was kilka ciekawostek.

CZY WIESZ, ŻE…
• w okolicy Azure Window kręcili serial „Gra o tron”,
• na Gozo jest kilka rzymskich kamieniołomów,
• w drodze do Marsalforn na wzgórzu znajduje się pomnik Chrystusa, który przypomina postać górującą nad Rio de Janeiro (podobno rzeźbiarz wziął za modela swojego krewnego, który został… księdzem),
• nazwa Gozo wywodzi się od arabskiego słowa Ghawddex (wym. ołdesz), co oznacza „radość”,
• na wyspie uprawia się głównie pomidory, które mieszkańcy jedzą suszone z dodatkiem oliwy.


INFORMACJE PRAKTYCZNE (aktualne we wrześniu 2015 roku):
• autobus hop on – hop off – 10 euro (w przypadku grupy 5-osobowej),
• wynajem samochodu na jeden dzień – około 30 euro (trzeba pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, jeżdżą lepiej niż Sycylijczycy, ale uliczki bywają bardzo wąskie),
• obiad typu pizza/pasta – od 5-6 euro,
• bilet jednorazowy ważny 2 godziny – 2 euro,
• bilet 7-dniowy – 21 euro (bilety są ważne na Malcie i Gozo),
• bilet na prom Malta-Gozo – niecałe 5 euro (płacimy raz, w drodze powrotnej z Gozo).

Jeśli zdecydujecie się spać na Gozo polecam skorzystać z wyszukiwarki Hostels Combined. Oto przykładowe pokoje dwuosobowe na początek września 2016 roku.

Podobał Wam się wpis? Bądźcie na bieżąco, śledząc gadulcowego FANPAGE’A oraz INSTAGRAM! Zachęcam również do zapisywania się do NEWSLETTERA (ramka pod spodem) oraz pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Z góry dziękuję!

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)