Pierwszego października kilkaset tysięcy osób rozpoczęło studia. Mnóstwo z nich przeprowadziło się do nowego miasta, musiało znaleźć pokój, mieszkanie, miejsce w akademiku. Pewnie dalej większość próbuje odnaleźć się w całkiem nowym miejscu. Jest jeden niezastąpiony sposób, żeby ułatwić sobie początek studiów. I w ogóle żeby ułatwić sobie studiowanie. I sprawić, że studia będą najlepszym, niezapomnianym i niesamowitym okresem w życiu. Trzeba jak najszybciej przystąpić do organizacji studenckiej.

W każdym mieście akademickim jest ich mnóstwo. Do najbardziej znanych należy AIESEC, NZS (Niezależne Zrzeszenie Studentów), ZSP (Zrzeszenie Studentów Polskich) czy ESN (Erasmus Student Network). Każda organizacja ma swoje własne cele, projekty, zrzesza ludzi o podobnym podejściu do życia. Istnieje również wiele organizacji działających przy konkretnych uniwersytetach, które swoimi działaniami dorównują stowarzyszeniom ogólnopolskim.

Powodów, dla których warto należeć do organizacji studenckiej jest mnóstwo. Oto kilka najważniejszych:

  • wspaniali, aktywni, pomysłowi LUDZIE, z którymi tworzy się mnóstwo projektów, organizuje się akcje charytatywne i spędza kreatywnie czas wolny – oni nawet po pracowitym dniu mają siłę na zabawę i imprezy;
  • DOŚWIADCZENIE, które się nabywa będąc członkiem poszczególnych sekcji (np. promocja, finanse, HR, sponsoring – w zależności od profilu danej organizacji) – jest ono niezwykle cenne (często uczymy się znacznie więcej niż na samych studiach);
  • udoskonalenie UMIEJĘTNOŚCI – gospodarowanie czasem, koordynowanie projektów, praca w grupie i wiele innych;
  • działalność w organizacjach studenckich jest dobrze widziana w oczach przyszłego pracodawcy;
  • osoby, które poznajemy często stają się naszymi PRZYJACIÓŁMI na całe życie (nie mówiąc o romansach i związkach, które nierzadko przeradzają się w coś znacznie poważniejszego ;));
  • znajomości, które nabywamy np. w czasie rozmów z partnerami i sponsorami mogą nam się przydać jeszcze nie jeden raz;
  • wyjazdy integracyjne (i inne), na których dzieją się rzeczy niestworzone…

Warto rozejrzeć się po swojej uczelni i dowiedzieć się jakie organizacje działają w jej obrębie. Wybór zazwyczaj jest spory, więc każdy powinien znaleźć stowarzyszenie, które najbardziej mu odpowiada.

Osobiście dołączyłam do dwóch organizacji studenckich dopiero na drugim roku. Wybrałam Zrzeszenie Studentów Polskich oraz Klub Podróżników BIT – obie działają przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (wtedy zaczęłam drugi kierunek, właśnie na UE – nie kontynuowałam tych studiów, ale w obu organizacjach działałam aktywnie odpowiednio 3 i 5 lat ;)). Jestem pewna, że gdybym nie podjęła tej decyzji nie spędziłabym pół roku w Azji południowo-wschodniej. W dodatku prawdopodobnie nie poznałabym Najlepszego Mężczyzny na świecie (Damian również należy do BIT-u). Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to najlepsza decyzja w moim życiu. W obu organizacjach poznałam inteligentnych, pozytywnych ludzi, z którymi spędziłam wspaniałe chwile i na których zawsze mogę liczyć.

To dzięki ZSP, gdy niespodziewanie w kilka dni musiałam znaleźć nowe mieszkanie i szybko się przeprowadzić znalazłam cudowny pokój z najlepszymi współlokatorami na świecie. I zostałam tam ponad rok 🙂 Bo w ZSP – Zawsze Sobie Pomagamy. W dodatku tworzymy takie projekty jak Wielka Draka dla Dzieciaka (całkowity dochód jest przeznaczony na hospicjum dziecięce we Wrocławiu), Szał Baj Najt (świetne comiesięczne imprezy przebierane), Studenckie Odcinki Kabaretowe i wiele innych.

 

Klub Podróżników BIT to grupa ludzi, których łączy miłość do podróżowania. Uwielbiamy poznawać świat oraz organizować różnego rodzaju wyjazdy dla studentów. Wszędzie nas pełno, podbijamy polskie góry i miasta, Pragę, Berlin i różne nadmorskie, europejskie miejscowości (kto nie słyszał o największym wyścigu autostopem zapraszam na Auto Stop Race – to właśnie BIT organizuje ten wyjazd! :)). W Bicie poznasz ludzi, którzy byli w wielu miejscach na całym świecie i z pewnością pokochasz podróżowanie jeszcze bardziej.

 

Rekrutacja do obu opisanych powyżej organizacji studenckich trwa. Zajrzyj na fanpage ZSP czy BIT-u, a na pewno przekonasz się do którejś z nich. Jak nie będziesz wiedzieć, którą wybrać, aplikuj do obu 😉 Będziesz miał mniej wolnego czasu, ale poznasz dwa razy więcej pozytywnie zakręconych osób! Warunek jest jeden: musisz być studentem wrocławskiej uczelni (pierwszeństwo mają studenci UE) i być chętnym do działania!

WIĘCEJ INFORMACJI

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)