splyw-kajakowy-po-dunajcuSpływ przełomem Dunajca najczęściej kojarzy się z flisakami. Jednak jeśli poza pięknymi widokami szukacie również przygody, zdecydowanie polecam spływ kajakowy. 15-kilometrowy odcinek spodoba się zarówno początkującym, jak i doświadczonym wioślarzom. To doskonały pomysł na aktywny weekend i alternatywa dla górskich wędrówek czy wycieczek rowerowych.

SPŁYW KAJAKOWY PO DUNAJCU – PRZEBIEG

Spośród co najmniej kilku firm zajmujących się wynajmem kajaków wybraliśmy Port Pienin (znajoma, u której spędzaliśmy długi weekend już nieraz korzystała z ich usług). Baza mieści się w Szczawnicy – to tam zostawiliśmy samochody i wyruszyliśmy firmowym busem do Sromowców Niżnych. Po krótkim szkoleniu, rozładowaniu kajaków, rozdaniu kapoków i wodoodpornych plecaków* byliśmy gotowi do spływu.

Większa część trasy wiedzie przez Pieniński Park Narodowy. Mimo pochmurnej pogody było przepięknie! Soczysta zieleń, słynne Trzy Korony (982 metry n.p.m.) i wzburzona rzeka okazały się idealnym połączeniem!

Trasę pokonaliśmy w niecałe 2 godziny, czyli stosunkowo szybko. Bynajmniej nie wiosłowaliśmy jak zawodnicy olimpijscy – po prostu stan wody był wysoki (jak na Dunajec), a nurt silny. Momentami musieliśmy omijać kamienie, parę razy ochlapały nas fale czy zatrzymaliśmy się na mieliźnie, ale takie uroki kajakowania. Przynajmniej nie było nudno! Ostatecznie żałowaliśmy, że spływ tak szybko się skończył…

Warto dodać, że spływ Dunajcem w moim odczuciu nie był niebezpieczny – widzieliśmy sporo rodzin z dziećmi w różnym wieku (w kajakach albo na pontonach – też fajna opcja). Nie ma się czego obawiać – gdy pogoda płata figle (i na przykład zanosi się na burzę albo poziom rzeki jest wyjątkowo niski/wysoki, czyli niebezpieczeństwo wzrasta!) spływ po prostu jest odwoływany.

Porządny sprzęt, profesjonalna obsługa, zadowoleni klienci i kawka oraz herbatka na koniec spływu – szczerze polecam firmę Port Pienin!

* kaski również były dostępne

OKIEM EKSPERTA

Jak przygotować się na spływ kajakowy Dunajcem? – radzi Anna Kalita, która amatorsko uprawia kajakarstwo górskie.

Dunajec jest jedną z najpiękniejszych polskich rzek, a jej fragment meandrujący przez Pieniński Park Narodowy , czyli przełom Dunajca jest szczególnie widokowy. Odcinek ten charakteryzują strome górskie stoki, których podstawa sięga tafli wody i dość szybki nurt. Przełom w klasyfikacji rzek górskich jest oceniany na pierwszy lub drugi stopień trudności w sześciostopniowej skali. Co to oznacza w praktyce?

W trakcie spływu możemy spodziewać się drobnych przeszkód. Mogą występować fale czy kamienie w korycie rzeki. W niektórych miejscach woda nagle przyspiesza.

Jak się przygotować, by spływ był dla nas świetną przygodą? Najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, którzy zadbają o nasze bezpieczeństwo. Każdy kajakarz powinien zostać wyposażony w kask, kamizelkę asekuracyjną , wiosło i oczywiście kajak. Następnie przewodnik powinien udzielić wskazówek jak użyć lub poprawnie założyć wyżej wymieniony sprzęt. Jeżeli przed zejściem na wodę masz wątpliwości, nie jesteś pewny lub brakuje jakiegokolwiek z elementów wyposażenia, zapytaj swojego przewodnika lub poproś o brakujący sprzęt.

Woda jest wspaniałym żywiołem, zapewniającym niesamowite emocje a świat widziany z perspektywy rzeki jest cudowny i niepowtarzalny. Należy jednak zawsze pamiętać, że nawet najmniejsza ilość wody może stać się niebezpieczna, jeżeli zostanie zbagatelizowana.

PIENIŃSKI PARK NARODOWY

Pierwszy park narodowy w Polsce, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Dunajec to jedna z jego głównych atrakcji. 17-kilometrowy odcinek rzeki stanowi także naturalną granicę pomiędzy Polską, a Słowacją. Łącznie Dunajec ma 247 kilometrów długości (łącznie z Czarnym Dunajcem). Dla turystów udostępniono 35 km szlaków pieszych (najbardziej znane szczyty to wspomniane już Trzy Korony oraz Sokolica). Zajmuje jedynie 23,46 km² powierzchni, ale jak mówią „nie liczy się ilość, tylko jakość”. A tutejsza natura zachwyca – bez dwóch zdań!

W Pieninach naliczono ponad 7 tysięcy gatunków zwierząt. Z większych ssaków występują tu: jeleń, ryś, żbik, sarna, borsuk czy dzik. Żyje tu bardzo dużo gatunków kręgowców (ok. 235), ptaków (ok. 160) czy motyli (ponad 1500!).

Szczegółowe opisy szlaków turystycznych znajdziecie na STRONIE PARKU. Pamiętajmy, że na teren polskich Parków Narodowych nie można wchodzić z psami. Wyjątek stanowią psy asystujące.

MAPA OKOLICY

Na mapce zaznaczyłam ważne miejsca w Pienińskim Parku Narodowym i okolicy:

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • spływ kajakowy po Dunajcu z firmą Port Pienin* – 70 zł od osoby (60 zł bez transportu busem do Sromowców Niżnych) – niestety nie jest to tania atrakcja, ale naprawdę warto,
  • wstęp na teren Parku jest bezpłatny (cały obszar wraz z częścią słowacką zwiedzać można bez ponoszenia kosztów),
  • opłaty pobierane są za wstępy do niektórych obiektów np. wejście do zamku w Czorsztynie lub galeria na szczycie Trzech Koron kosztuje 6 zł,
  • pozostałe opłaty znajdziecie na TEJ STRONIE,
  • informacje na temat flisaków oraz spływów tratwami znajdziecie TUTAJ,
  • polecam noclegi w CZORSZTYNIE lub SZCZAWNICY,
  • Pod Smrekami – całkiem smaczna restauracja w Czorsztynie (obiad za 15-30 zł).

* to nie jest wpis sponsorowany, po prostu spływ kajakowy po Dunajcu z tą firmą bardzo mi się podobał; żeby nie było: nawet za $$$ nie polecałabym Wam czegoś, co mi nie spasowało 😉

Byliście kiedyś na spływie kajakowym po Dunajcu? Albo w Pienińskim Parku Narodowym? Jak Wam się podobało?

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)