Trekking w górach Anaga

Jedną z największych zalet Teneryfy jest ogromna liczba atrakcji, które czekają na nas na każdym rogu. Sporty wodne, trasy rowerowe, turystyka piesza, loty na paralotni – każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej krótkie opisy kilku najpopularniejszych aktywności.

KITESURFING I WINDSURFING

Najlepszym miejscem do uprawiania tych sportów są okolice El Medano (5 km od Los Amigos Hostel, w którym mieszkamy). Słońce świeci tu prawie cały  rok, wiatr wieje często, a deszcz pada bardzo rzadko. Jedyny problem to fale, które utrudniają naukę zarówno kite jak i windsurfingu. Podobno jeśli będziemy dobrze radzić sobie z żaglem czy latawcem tutaj, poradzimy sobie w większości miejsc na świecie. Damian próbował kitesurfingu, ale szło mu dużo gorzej niż na Sycylii. Gdy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem polecamy Lo Stagnone czy nasz polski Półwysep Helski. Jeśli pływacie nieźle (tj. bez problemu robicie zwroty i ostrzycie kurs) z pewnością odnajdziecie się na Teneryfie.

SURFING

Początkujący powinni spróbować swoich sił w El Medano. Znajdziecie tu dużo szkółek, możecie też wypożyczyć sprzęt na kilka godzin i spróbować załapać podstawy tego sportu samodzielnie. Zalety to fale blisko plaży (prawie cały czas ma się grunt pod nogami, więc jest bezpiecznie) i piaszczyste podłoże. Największą wadą jest duża liczba osób, które uczą się surfować i trochę sobie wzajemnie przeszkadzają. Bardziej zaawansowani łapią fale w Las Americas lub na północy wysypy. Fale są większe, ale znacznie dalej od brzegu, w dodatku można zranić się o skały, jeśli stracimy kontrolę nad deską (lub zostaniemy sponiewierani przez ocean). Pamiętajcie, że w czasie nauki surfingu bardzo łatwo o otarcia na ciele (głównie na brzuchu), więc lepiej mieć na sobie piankę albo chociaż t-shirt i spodenki.

NURKOWANIE I SNORKELING

Teneryfa to także raj dla nurków. Może nie ma tu rafy koralowej, ale warunki do odkrywania podwodnego świata są bardzo dobre od marca do listopada (a na upartego cały rok). Żyje tu mnóstwo zwierząt na przykład żółwie, delfiny, wieloryby, mureny, płaszczki czy niezliczona ilość ryb. W oceanie znajdują się również jaskinie, jamy, wraki i wiele innych nurkowych atrakcji. W tym roku nurkowałem przy Montaña Guaza i widziałam metrowe płaszczki, żółwie wodne, mureny, podłużne ryby-trąbki czy wielką ławicę roncadores (niezbyt duże błyszczące rybki). Byłam zachwycona! Skorzystałam z usług polskiej szkoły w Los Cristianos o wdzięcznej nazwie Big Fish, którą serdecznie polecam.

Jeśli chodzi o pływanie z maską, rurką i płetwami (tak zwany snorkeling) to ciekawych spotów jest całe mnóstwo. Damian ze znajomymi odwiedzili małą miejscowość Alcalá, gdzie szukali żółwi (podobno przeniosły się tam z El Puertito). Niestety tym razem zobaczyli jedynie kolorowe rybki, ale może Wam uda się spotkać te fascynujące zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

TURYSTYKA PIESZA

Park Narodowy Teide, Góry Anaga, liczne wąwozy i szlaki piesze łączące miasta i wsie. Na wyspie jest wytyczona bardzo duża liczba szlaków o rozmaitym stopniu trudności. Trekkingi trwają od 2 do kilkunastu godzin. Jednym z najpopularniejszych jest przejście przez wąwóz Masca do małej plaży w pobliżu Los Gigantes – fantastyczna wycieczka, którą dokładniej opiszę w kolejnym tekście. Do najbardziej wymagających szlaków z pewnością zalicza się zdobycie najwyższego szczytu Hiszpanii – wulkanu El Teide. Planujemy nocne wejście (startujemy z piątku na sobotę!), także trzymajcie kciuki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem z pewnością powstanie szczegółowy post na ten temat.

LOT NA PARALOTNI

To tutaj po raz pierwszy w życiu leciałam paralotnią. Przyznam szczerze, że był to zdecydowanie jeden z najlepszych momentów całego, ponad dwumiesięcznego, pobytu na Kanarach. W tym samym momencie widzi się błękit oceanu, strome górskie zbocza, zielone pola golfowe, miasta i małe wioski. Niesamowite przeżycie, które polecam każdemu! Leciałam z Damianem – właścicielem firmy Paralotnie Teneryfa i polecam jego usługi z ręką na sercu. Jeśli chcecie otrzymać ponad 10% zniżki na przelot wyślijcie mi wiadomość prywatną (przez Facebooka lub mailowo: kontakt@gadulec.pl).

INNE AKTYWNOŚCI

Kolarstwo, skutery wodne, parasailing, gokarty, golf – to tylko część atrakcji, których nie mieliśmy okazji przetestować ale wiemy, że cieszą się dużą popularnością na wyspie. Jak widać na Teneryfie nie sposób się nudzić, a miłośnicy praktycznie każdego sportu będą usatysfakcjonowani.

Na zakończenie zapraszam do obejrzenia krótkiego vloga, w którym przedstawiamy nasze ulubione sporty i aktywności:

INFORMACJE PRAKTYCZNE

SURFING – lekcja w kilkuosobowej grupie: 25 euro za 2 godziny (od osoby); wypożyczenie deski: od 5 euro za godzinę;

KITESURFING – lekcje indywidualne: od 50 euro (razem ze sprzętem) za godzinę, od 80 euro za 2 godziny; wypożyczenie sprzętu: od 50 euro za 3 godziny;

NURKOWANIE – od 50 euro za nurka (z pełnym ekwipunkiem, nurek z łodzi) – im więcej nurków, tym taniej;

LOT PARALOTNIĄ – 90 lub 160 euro (bez zniżki, ze zniżką 80 lub 140 euro) – tańszy lot trwa około 20-25 minut i startuje się z Infonche, droższy trwa 45-50 minut i rozpoczyna się w Parku Narodowym Teide.

Podobał Wam się wpis? Bądźcie na bieżąco, śledząc gadulcowego FANPAGE’A, INSTAGRAM oraz SNAPCHATA (nick: gadulec)! Zachęcam również do zapisania się do NEWSLETTERA (ramka pod spodem) oraz pozostawienia komentarza pod wpisem. To bardzo mobilizuje do ciągłej pracy nad blogiem. Z góry dziękuję!

zarezerwuj pokójrevolut bonus Jeśli przydały Wam się porady zamieszczone na Gadulcu i jesteście w trakcie planowania własnej podróży, będziemy bardzo wdzięczni za dokonanie rezerwacji przez powyższe linki. Nie martwcie się – to nie wpłynie na cenę noclegu, samochodu czy lotu, a dzięki prowizji będziemy mogli dalej rozwijać bloga. W prezencie od nas macie również 25zł przy otwarciu konta w Revolut. Dzięki! :)